Instrumentālā bišu māšu apsēklošana Latvijā

Bišu mātes kvalitāte nosaka saimes labklājību, izturību pret slimībām, ziemošanu, medus ienesumu un protams, spietošanas intensitāti.

Tiem, kuriem dravas teritorijā nav daudz augstu koku, mazāk sāpēs sirds par spietu, kas iemeties īpašuma visaugstākajā bērzā. Spietošana patiesībā ir bitenieka kļūda, un par to var izteikt sev rājienu vai arīdzan atlaist sevi. Taču nākamā dienā nāksies vien atkal sevi pieņemt darbā. Kurš gan Tavas lietas kārtos un kurš Tavā vietā strādās!

Kopš sākta gala cīnāmies par progresu un kapitālisms mums nepārtraukti piespiež rēķināt izmaksas un domāt par efektivitāti. Līdzīgi kā augsto tehnoloģiju jomā mobilie telefoni aizsāka jaunu ēru, tāpat biškopībā bišu māšu instrumentālo apsēklošanu var uzskatīt par pagrieziena punktu bišu selekcijā.

Pasaulē bišu māšu instrumentālās apsēklošanas līderi ir ASV. Tepat Eiropā Vācijai ir senas tradīcijas gan bišu māšu audzēšanā, gan instrumentālā bišu māšu apsēklošanā. Ģeogrāfiski vistuvāk Latvijai un nopietnāk ar instrumentālo bišu māšu apsēklošanu nodarbojas Polijā.

Jāsaka, ka nākotnē visticamāk ar instrumentālo bišu māšu apsēklošanu nenodarbosies katrs Latvijas bišu dravas īpašnieks. Šī nodarbe patiesi prasa, gana daudz uzmanības, laika un kā pasaules pieredze rāda, vismaz piecu gadu treniņa un sagatavošanās periodu. Tāpat kā ārstiem-ķirurgiem, instrumentālā bišu māšu apsēklošanā nepieciešams iegūt tā saucamo roku veiklību. Ārpus pašas ķirurģiskās operācijas, tas ir instrumentālās bišu māšu apsēklošanas – bišu mātes dzimumorgānu atvēršanas un tranu spermas ievadīšanu, gana liela daļa dravas darbība jāpakārto tieši instrumentālās bišu māšu apsēklošanas procesam.

Latvijā dabīgā ceļā veikt izolētu dabīgu bišu māšu apsēklošanos un pārošanos ir gandrīz neiespējami. Mums nav salu dziļi jūrā, kur bites no sauszemes nevar aizsniegt bites uz salām. Mums nav augstu kalnu grēdu, kuras bites nevar pārlidot. Latvija ir gana bišu dravu apdzīvota, lai ar gandrīz 100% garantiju varētu teikt, ka gan jau kāds kaimiņu dravas trans iemaldīsies apciemot labu ciltsmāti. Un, kas zina, kāds būs kaimiņu trans? Varbūt „Latvijas krūmu bite” – bez sugas bite, ja paveiksies, kāds augsti dzimis trans, taču to mēs nezināsim, laimes loterija… Šī ir tā reize, kad zināšanā ir spēks! Lai iegūtu labu bišu māti ar visām tās labajām īpašībām, jāzina radu raksti.

Bišu māšu audzēšanai un dabīgā ceļā bišu māšu apsēklošanai, ir un būs vieta biškopībā. Ja runājam par nopietnāku selekcijas darbu, tad atbilde ir instrumentālā bišu māšu apsēklošana. Iespējams pienācis laiks, ne tikai pirkt dārgu cilts materiālu no ārvalstīm, bet gan pašiem Latvijā domāt ilgtermiņā, atlocīt piedurknes un attīstīt instrumentālo bišu māšu apsēklošanas darbu. Līdz ar instrumentālās bišu māšu apsēklošanas ilggadējā speciālista Jirgena Brausa (Jürgen Brausse) viesošanos Latvijā, dalīšanos pieredzē un bišu māšu apsēklošanas veikšanu, aizvien vairāk nostiprinās ideja par to, ka Latvijai pašai jāvar. Latvijas biškopjiem nepieciešama mūsu klimatam vispiemērotākā bite. Vai Latvija var un vai varēs? Uz vienas rokas pirkstiem ir Latvijā tādi, kuriem jau sanāk. Kopā ar Latvijas Biškopības atbalstu, noteikti varēsim!

Par gudriem dravniekiem un čaklām bitēm!

© Bee Life Savers. Visi šajā vietnē atrodamā informācija un fotogrāfijas pārpublicējamas, tikai sazinoties ar autoru un saņemot rakstisku atļauju.