Varroa ērces

Viens no bišu niknākajiem ienaidniekiem ir bišu ērces – varroa destructor, niecīgi pēc izmēra, taču neganti postītāji.

Ilgus gadus varroa ērces dzīvoja kopā ar savu sākotnējo saimnieku, Austrumu biti (Apis cerana), varroa ērču parazitēšana uz šīs sugas bitēm nerada bišu koloniju bojā eju. Cilvēku saimnieciskās darbības rezultātā varroa ērces izplatījušās gandrīz visos kontinentos un apdraud Eiropas medus biti (Apis mellifera).  Līdz šim brīdim tikai Austrālija ir spējusi izvairīties no varroa ērču invāzijas.

Ērces sūc bišu hemolimfu atstājot caurumus to ķermenī un pārnēsā tādus vīrusus kā: deformēto spārnu vīrusu, akūtās paralīzes vīrusu, hroniskās paralīzes vīrusu, dūmakaino spārnu vīrusu, lēnās paralīzes vīrusu, maisiņu peru vīrusus., u.c. Vīrusu klātbūtne ievērojami saīsina darba bišu dzīves ilgumu. Varroa ērču novājinātās saimes bieži nepārdzīvo ziemu.

Varroa ērču mātītes un tēviņi atšķiras. Varroa ērču tēviņu ķermenis ir vairāk ieapaļš un dzelteni balts. Tas ir tikai 0.7 – 0.9 mm liels, tie ir ievērojami mazāki nekā mātītes, kuru ķermenis ir apmēram 1.1 mm garš un 1.6 mm plats. Varroa mātītes ķermeņa ārējais apvalks ir cietāks, mātīte ir tumši sarkanbrūna, bez smaržas. Varroa ērču mātītes mute ir attīstītāka, nekā tēviņiem. Varroa ērču tēviņu uzdevums ir apaugļot mātītes, to barošanās ir atkarīga no varroa ērču mātītēm.  Varroa ērces vairojas darba bišu un tranu peru kanniņās. Aptuveni 3 dienas pēc peru kanniņas aizvākošanas varroa ērce izdēj pirmo olu, kopā tiek izdētas 5 olas. Visa varroa ērču ģimene barojas ar kūniņas hemolimfu no varroa mātes izveidotiem caurumiem uz tās ķermeņa. Pēc peru šūniņas aizvākošanas varroa pavada 12 dienas darba bišu šūniņās vai 14 dienas tranu peru šūniņās. Tranu peros vairošanās ir izdevīgāka, jo vidēji no tranu šūnām izšķiļas vairāk dzimumnobriedušās varroa ērces, līdz ar to varroa ērces dod priekšroku tranu periem.

© Bee Life Savers. Visi šajā vietnē atrodamā informācija un fotogrāfijas pārpublicējamas, tikai sazinoties ar autoru un saņemot rakstisku atļauju.